"Hiszpania. Fiesta dobra na wszystko" Maciej Bernatowicz.


Czy można zakochać się w Hiszpanii w jeden wieczór i to nawet w niej nie będąc? Myślę, że tak ;-) Dlaczego? A no właśnie o tym przeczytacie poniżej!

Hiszpania, a raczej Królestwo Hiszpanii to największe państwo mieszczące się na Półwyspie Iberyjskim, leżącym w południowej Europie. Obecnie liczy ok. 50 milionów mieszkańców. Corocznie odwiedzana jest przez miliony turystów, w tym także Polaków, których urzeka swoim niezwykłym i niezapomnianym klimatem. Jednakże, kraj ten to nie tylko przepiękne krajobrazy, czy też walki z bykami i jak każde państwo na tym świecie posiada swoje tajemnice,jak również wady i zalety - nie zawsze rozumiane przez cudzoziemców...

Maciej Bernatowicz to Polak mieszkający długi czas w Hiszpanii, w tym ponad dziewięć lat spędził w Madrycie. Dotychczas współpracował m.in. z Telewizją Polską, Programem 3 Polskiego Radia, a także miał możliwość tłumaczenia konferencji prasowych Realu Madryt. 

"Hiszpania. Fiesta dobra na wszystko" to debiut literacki pana Bernatowicza.  Niemalże od pierwszych stron lektury można stwierdzić, że jest to debiut jak najbardziej udany, bowiem książka ta nie jest zwyczajnym przewodnikiem, jakich wiele na naszym rynku. 

Najważniejszą zaletą owej pozycji jest brak nudy. W przypadku tego typu książek przerażająca większość z nich zawiera w sobie wiele niepotrzebnych treści, tzw "zapychaczy", suchych faktów, które zupełnie nic nie wnoszą do całości lektury. Na szczęście w tym przypadku jest inaczej, bowiem autor zaserwował nam cały wachlarz ciekawostek i mało znanych (i jakże niezwykłych!) informacji dotyczących Hiszpanii

W swojej debiutanckiej książce Maciej Bernatowicz skupia swoją uwagę przede wszystkim na mieszkańcach Hiszpanii i na ich codziennym życiu. Porusza on wiele ważnych i trudnych tematów takich, jak np. sytuacja gospodarcza kraju, turystyka, czy też kultura. Co ważne, autor w żaden sposób niczego i nikogo nie ocenia, dając czytelnikowi pole do własnych przemyśleń i analiz, co w przypadku tego typu pozycji jest chyba najważniejsze, czyż nie?

Co ważne i o czym absolutnie muszę wspomnieć to fakt, iż do owej książki dodane są zdjęcia wykonane przez samego autora, dzięki którym łatwiej jest przyswoić sobie jej treść. Niewątpliwie oddają one również urokliwy, a wręcz niezwykły klimat Hiszpanii, co jest ich największym plusem. 

Bez dwóch zdań zatem "Hiszpania. Fiesta dobra na wszystko" jest książką godną uwagi i dlatego też szczerze i od serca chcę ją Wam polecić, bez względu na to, czy jesteście fanami hiszpańskiej kultury, czy też nie. Gwarantuję niezapomnianą i ciekawą lekturę już od pierwszych stron!

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Agencji Reklamowej Business & Culture, a także Wydawnictwu Muza.

21 komentarzy :

 1. Jeśli jest coś w tej książce o Realu Madryt to na pewno przeczytam! :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie wybiorę się do Hiszpanii :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z takich lżejszych jest, czy naprawdę treściwa książka? Bo szukam coś o Hiszpanii, ale na razie mi się same lekkie książki trafiały - zostawiając niedosyt...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o język, to jest to taka bardziej lżejsza pozycja, napisana prostym i przystępnym językiem :) Natomiast co do treści, to myślę, że dla takich osób, jak ja - które nie za bardzo orientują się w temacie - jest to książka obfita w wiele ciekawych treści, jednakże nie wiem, czy dla osób, które interesują się Hiszpanią również będzie to wartościowa pozycja, ciężko stwierdzić - wszystko zależy od stopnia posiadanej wiedzy ;-)

   Usuń
 4. Taka podróż do Hiszpanii jak najbardziej by mi odpowiadała. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 5. Czuję się przekonana! Lubię takie klimaty, zwłaszcza jeśli jest Hiszpania! :)

  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 6. Tematyka książki nie wzbudziła mojego zainteresowania, więc jednak spasuje.

  OdpowiedzUsuń
 7. Może kiedyś wyciągnę dłoń po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Super są takie książki - niby przewodniki, ale jednak nie do końca. Czytałam kiedyś podobnie skonstruowaną książkę o Islandii i się zakochałam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Hiszpania - zawsze miałam sentyment do tego państwa, kultury i języka! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam Hiszpanię i chętnie książkę przeczytam! Już sam tytuł jest niezwykle trafny, a i opis codzienności jest dla mnie urzekający, wyróżniający książkę z tłumu. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam poznawać ciekawostki o różnych krajach więc czuję, że i w tej publikacji dobrze bym się odnalazła. Chętnie kiedyś to zweryfikuję. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Czuję, że zainteresowałaby mnie ta książka. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Przyznam bez bicia, że zachęciłaś mnie nie tylko do odwiedzenia Hiszpanii, ale także do zapoznania się z debiutancką pozycją literacką pana Bernatowicza :D

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie lubię literatury podrożniczej bo wolę sama pojechać i zwiedzić niz o tym czytać. Ale do Hiszpanii się kiedyś na 100% wybiorę! :D

  Pozdrawiam!
  zaczytana-w-fantastyce.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 15. Raczej nie sięgam po takie książki, ponieważ jest to zupełnie nie moja tematyka :) Jednakże po Twojej recenzji będę miała tę książkę na uwadze i kiedyś może się skuszę na przeczytanie jej :)

  OdpowiedzUsuń
 16. W Hiszpanii byłam,jestem w szkole hiszpańskojęzycznej,dlatego książka idealna dla mnie ❤

  OdpowiedzUsuń
 17. Chciałabym chociaż na kilka chwil znaleźć się w Hiszpanii, więc z przyjemnością sięgnę po lekturę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Hiszpania jest cudowna - piękne krajobrazy i fascynująca kultura :) Chciałoby się tam kiedyś zamieszkać :)

  OdpowiedzUsuń

Tajemnicze książki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka