"Witamy w białej Afryce. Podróż przez Namibię." Wojciech Rogala.


O Namibii wiedziałam niewiele, dlatego też zdecydowałam się na lekturę tej książki i wiecie co? Naprawdę nie żałuję.

Namibia. Państwo leżące w południowo-zachodniej Afryce, graniczące z Angolą, Bostwaną i Zambią. W 1990 roku uzyskała niepodległość. Wcześniej znana pod nazwą Afryka Południowo-Zachodnia. 6% jej populacji stanowi ludność biała, co jak na Afrykę jest dużym odsetkiem. To właśnie ich świat, świat ludzi białych, potomków dawnych niemieckich kolonizatorów stara się nam ukazać autor książki "Witamy w białej Afryce"

Wojciech Rogala to Wrocławianin, którego od lat wielką pasją są podróże. Dotychczas zwiedził ponad 60 krajów, w tym 34 były krajami pozaeuropejskimi. Jego największą miłością jest jednak Afryka. Z zawodu zarządca nieruchomości komercyjnych. 

"Witamy w białej Afryce" to wnikliwa, a przy tym obiektywna ocena teraźniejszej Namibii, czyli o kraju, o którym wciąż wiemy niewiele. W swojej książce autor porusza najważniejsze tematy dotyczące sytuacji owego państwa, takie jak : bezpieczeństwo, wolność, polityka, jak i tych dotyczących demografii tegoż narodu. Jak już wcześniej bowiem wspomniałam, 6% ludności stanowią ludzie biali, w większości potomkowie dawnych niemieckich kolonizatorów i to głównie na ocenie ich życia skupił się Wojciech Rogala.

Czy łatwo jest zatem żyć w namibijskiej codzienności rdzennym mieszkańcom Europy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Aby zrozumieć, skąd w ogóle w tak odległym kraju mieszka ludność niemiecka trzeba cofnąć się do 1882, w którym to miały miejsce pierwsze przypływy owej ludności na ówczesne tereny Afryki Południowo-Zachodniej. Jak doskonale zauważa sam autor, bezwzględne metody niemieckich kolonistów w głównej mierze przyczyniły się do wybuchu buntu wśród tubylców, którego skutkiem jest trwająca po dziś dzień obopólna niechęć. Niemiecka okupacja Namibii trwała ponad 75 lat, która zerwana została na podstawie Traktatu Wersalskiego z 28 czerwca 1919 roku. Od tamtego czasu tereny Namibii zostały wcielone pod rządy Pretorii - czyli pisząc wprost - Namibia została wcielona pod rządy RPA, w skutek czego w późniejszym czasie ówcześni mieszkańcy Republiki Południowej Afryki zaczęli przeprowadzać się do Namibii, tworząc drugą co do wielkości (zaraz po niemieckiej) grupę białych mieszkańców. Tamtejsza polityka władz doprowadziła do dalszego złego traktowania czarnoskórych, którzy nadal pozostawali bez jakichkolwiek praw. Dopiero po 1989 roku i po odzyskaniu w 1990 roku przez Namibię niepodległości sytuacja ta zaczęła zmieniać się na korzyść rdzennych Afrykańczyków, co nie do końca podoba się tamtejszej białej ludności...

W swojej debiutanckiej książce Wojciech Rogala daje dojść do głosu tym, których na co dzień nie łączy się z Afryką, wszak nie są oni jej rdzennymi mieszkańcami. Ocenę obecnej sytuacji kraju autor pozostawia białej ludności afrykańskiej, rozmawiając z wieloma tamtejszymi mieszkańcami, co ogólnie tworzy dość obiektywną ocenę, mogącą (moim zdaniem) oddać realny obraz ich codziennościJeśli jesteście ciekawi, jak ich zdaniem wygląda demokracja, równouprawnienie, jak i ogólna sytuacja białej ludności w Afryce, to pozycja ta jest zdecydowanie dla Was.
Co ważne, autor w żaden sposób nie ocenia niczego z własnej perspektywy, co uważam za ogromny plus tejże pozycji. 

Dodatkowym plusem owej pozycji jest fakt dołączenia do niej zdjęć, które wykonał sam autor, dzięki czemu łatwiej jest nam zobrazować sobie cały tekst książki. 

Jeśli zatem tak, jak ja nie wiecie zbyt wiele o tym egzotycznym i jakże tajemniczym kraju, to koniecznie sięgnijcie po tę pozycję. Gwarantuję Wam, iż niejeden fakt z życia Namibijczyków mocno Was zaskoczy!

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Agencji Business & Culture, a także Wydawnictwu Muza.

19 komentarzy :

 1. Takie pozycje zawsze mocno mnie ciekawią,szczególnie jeśli mają dołączone zdjęcia,więc będę miał na uwadze ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajnie, kiedy czytając możemy dodatkowo poznać po części kraj :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to zdecydowanie zwiększa wartość danej książki ;-)

   Usuń
 3. Nie jest to raczej książka dla mnie, ale zdecydowanie powinny przeczytać ją osoby, które chcą dowiedzieć się więcej na temat poruszanych tu tematów, którzy tak jak autor fascynują się podróżami i Afryką.

  Pozdrawiam,
  www.bookmoorning.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie miałam pojęcia o ludności niemieckiej zamieszkującej Namibię, człowiek uczy się całe życie! :) Jestem przekonana, że ta publikacja niejednokrotnie by mnie naprawdę zaskoczyła. Pozdrawiam serdecznie! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię poznawać kultury innych krajów, jeśli wpadnie w moje ręce - na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka nie dla mnie, ale recenzja ciekawa. ♥

  OdpowiedzUsuń
 7. Tematyka książki nie wzbudziła niestety mojego zainteresowania, więc jednak odpuszczę sobie ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 8. Afryka to dla mnie bardzo egzotyczne i niezrozumiałe miejsce i raczej nie ciągnie mnie by je poznawać.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo lubię ciekawe, wnikliwe i po prostu dobre reportaże. Może kiedyś spróbuję, chociaż inna książka z tej serii wydawnictwa niekoniecznie mnie urzekła. Niemniej jednak Namibia to interesujący kraj, o którym jednak warto wiedzieć coś więcej :)

  Pozdrawiam
  Caroline Livre

  OdpowiedzUsuń
 10. Niestety tym razem zupełnie nie intryguje mnie ta książka. To nie mój gatunek i strefa klimatowa ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Super książka. Na pewno sięgnę po nią <3 :)
  Pozdrawiam Julia <3

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam takie książki i bardzo Ci zazdroszczę tej lektury. To moje must read tego lata :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie moje klimaty, nie za bardzo lubię czytać o czymś co mnie nie dotyczy, ale na pewno świetna książka dla ciekawych świata i tych, którzy uwielbiają Afrykę :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Jeśli chodzi o takie egzotyczne podróże to chyba zostają mi tylko książki. Tej jeszcze nie znam, jednak z wielką chęcią po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Będę miała ten tytuł na uwadze, bo lubię czytać o różnych zakątkach świata ;)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 16. Super są takie lektury, z których możemy wynieść wiele nowych jak dla nas rzeczy. Tym bardziej, jeśli to o świecie, jestem na tak. ;)

  OdpowiedzUsuń

Tajemnicze książki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka