"Zrozumieć Feliksa.Tom 1" Zoltán Fördős


Feliks Dzierżyński, zwany również Żelaznym Feliksem lub Czerwonym Katem, to jedna z najbarwniejszych (i chyba owianych najgorszą sławą) postaci naszej rodzimej (a już szczególnie rosyjskiej) historii. Niegdyś to właśnie on stanął na czele Wszechrosyjskiej Komisji Nadzwyczajnej do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem (zwanej Czeką), której głównej zadaniem była walka z powstającą kontrrewolucją. Akcje tejże organizacji cechowały dwie główne zasady: bezwzględność i brutalność, co w konsekwencji doprowadziło do tysięcy zgonów, aresztowań i innych tego typu zdarzeń. 

Przez laty jego postać obrosła w wiele legend i "prawd", które w rzeczywistości nie miały miejsca — a już z pewnością nie były tak poważne, jakimi je opisywano. Na przeciw tym wszystkim wypaczonym i niedokładnym "faktom" wyszedł  Zoltán Fördős, autor niniejszej publikacji, który podjął się niemożliwego — spisania biografii Feliksa Dzierżyńskiego.

I tak oto, po wielu miesiącach, a pewnie nawet i latach ciężkiej pracy, powstała pierwsza część tej biografii, w której autor skupia swoją uwagę na pierwszych kilkunastu latach z życia Dzierżyńskiego, zaczynając od  dzieciństwie Feliksa. Autor w dokładny sposób wytłumaczył nam, czytelnikom m.in.:  z jakiej rodziny pochodził Feliks, w jakie związki się wdawał, gdy był już dojrzałym mężczyzną, jakie miał plany i marzenia dotyczące chociażby tego, kim chciałby zostać w przyszłości. Z książki tej możemy dowiedzieć się również tego, dlaczego jego najbliżsi w późniejszym czasie... donosili na Dzierżyńskiego i mówili nieprawdę, dzięki której powstał dokładnie taki, a nie inny wizerunek — człowieka bezwzględnego, egoistycznego, zakochanego we władzy. Po przeczytaniu tej wyczerpującej pozycji mam mieszane uczucia względem tego, czy rzeczywiście był tak złą osobą. Niejednokrotnie, kiedy czytałam listy Feliksa, które pan Fördős osobiście przetłumaczył i wplótł w treść książki, zastanawiałam się, jakim cudem ten zagubiony, pragnący spokoju i rodzinnego ciepła człowiek był w stanie dokonać tylu zbrodni? Niestety, nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie w żaden sensowny sposób, ale cieszę się, że Zoltán Fördős napisał tę biografię, próbując przedstawić czytelnikom to, czego przez wiele lat sam dowiódł. 

Niewątpliwie największą zaletą tejże pozycji jest fakt, iż Zoltán Fördős napisał ją w niezwykle wyczerpujący sposób. Doprawdy, możecie mi wierzyć, bo jak już wspomniałam wcześniej, jest to pierwszy tom tejże biografii i książka ta liczy prawie pięćset stron

Po skończonej lekturze pozostaje mi jedynie oczekiwać kolejnego tomu. Jestem ciekawa, czy autor przedstawi w nim wszelkie zarzuty ciążące na Dzierżyńskim, czy może jednak będzie to kolejna pozycja, która będzie miała na celu ocieplenie wizerunku Feliksa. 

Z tego miejsca wszystkich zainteresowanych gorąco zachęcam do lektury niniejszej publikacji. Gwarantuję, że czas spędzony z tą książką, nie będzie czasem straconym.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu WasPos. 
4 komentarze :

 1. Nie przepadam za biografiami, ale ta wydaje się interesująca. Tym bardziej, że w ogóle nie kojarzę tego człowieka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię biografie. Dlatego po Twojej recenzji po tę sięgnę chętnie. [Kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię biografie więc z chęcią po te książkę sięgnę 😀
  Pozdrawiam 😀
  www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Tajemnicze książki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka