"Kryształowi. Łatwy hajs" Joanna Opiat-Bojarska


Cztery dni temu, a dokładniej 15 maja swoją premierę miał drugi tom z serii Kryształowi autorstwa Joanny Opiat-Bojarskiej. Poprzednia część bardzo przypadła mi do gustu, dlatego też z przyjemnością sięgnęłam po jej kontynuację. Autorka dała się bowiem poznać z nieco innej, niż zazwyczaj strony i właśnie tym skradła moje serce. 

Po serii wydarzeń z Mamoą i innymi "kolegami" po fachu, Paweł "Driver" Dobrogowski ponownie musi wcielić się w rolę "złego" policjanta i rozpracować kolejnego (a może i kolejnych?) gliniarza. A to jak doskonale wiemy, nie jest ani łatwe, ani tym bardziej przyjemne. Jednakże "Driver" to typowy profesjonalista, który pomimo prywatnych problemów, w stu procentach wykonuje swoją robotę. Pewnego dnia bierze na świecznik niejakiego Piotra "Łysego" Świątka, który pracuje w Zespole do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu. W dość szybkim czasie okazuje się, że Łysy ma na swoim sumieniu, o wiele więcej, niż notoryczne zdradzanie własnej małżonki... 

Kryształowi. Łatwy hajs to drugi tom z serii opowiadającej o życiu funkcjonariuszy z Biura Spraw Wewnętrznych Policji. Niezwykle rzadko zdarza się, aby druga część była tak dobra, jak poprzednia,a w przypadku tej książki właśnie tak było. Autorka po raz kolejny udowodniła, że nie istnieją dla niej żadne tematy tabu i myślę, że chociażby z tego powodu, warto jest sięgnąć po tę serię. 

Tak samo, jak i w poprzednim tomie, mamy tutaj do czynienia z mocnym, bardzo wyrazistym językiem (czasem baaardzo wulgarnym) oraz ze specyficznym humorem. W książce tej nie brak również ostrych scen erotycznych. Nie zapominajmy jednak, że to właśnie tak wygląda codzienny świat policjantów, którzy traktują siebie nawzajem w dość specyficzny sposób. To, co dla innych uchodzi za ordynarne, czy po prostu niewłaściwe, dla nich jest czymś zupełnie normalnym. Przygotujcie się zatem na wiele bezczelnych pyskówek i chamskich zachowań. 

W swojej najnowszej książce pani Opiat-Bojarska porusza wiele ważnych tematów, jak chociażby: handel ludźmi, sutenerstwo, stręczycielstwo, wyłudzanie pieniędzy, łapówkarstwo, czy chociażby "bratanie się" policjantów ze światem przestępczym. Nie brakuje również tematów "pobocznych", jak np.: handel narkotykami, czy donoszenie na innych policjantów.

Jeśli zatem poszukujecie czegoś totalnie dobrego (i jednocześnie nowego na polskiej scenie kryminału) to koniecznie sięgnijcie po cykl Kryształowych. Gwarantuję Wam, że pośród tak wielu różnorodnych postaci i wątków, każdy z Was znajdzie coś dla siebie. Szczerze polecam!

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Muza.

4 komentarze :

Tajemnicze książki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka