"Trzy koperty" Nir Hezroni


Kilka lat po śmierci tajemniczego agenta o numerze 10483 w ręce jego byłego szefa trafia teczka z aktami. Dokumenty te dotyczą postaci agenta. Szef Mosadu, agencji wywiadowczej, dla której niegdyś pracował 10483 zaczyna czytać jego akta i nie dowierzać własnym oczom. Były współpracownik okazuje się bowiem niezwykle przebiegłą i kompletnie inną, niż przypuszczał osobą, która zamieszana była w wiele afer i niewyjaśnionych jak dotąd sytuacji. W szybkim czasie mężczyzna zaczyna rozumieć także, że śmierć agenta wcale nie zakończyła jego ziemskiego żywota - wręcz przeciwnie, brutalna walka z jego postacią dopiero się zaczyna...

Trzy koperty to debiut literacki Nira Hezroni i od razu przyznam Wam, że jest to bardzo przemyślany i udany debiut. Doprawdy, aż mu zazdroszczę tak fenomenalnego debiutu. Stworzona przez niego historia jest nie tylko dobrze skonstruowaną, ale przede wszystkim oryginalną historią, wyróżniającą się na tle innych tego typu pozycji. Jest to również pierwszy tom z serii o agencie 10483. Kilka dni temu druga część Ostatnie instrukcje pojawiła się w sprzedaży.

W swojej debiutanckiej powieści autor przybliża nam prace agenta, pracującego dla jednej z izraelskich agencji wywiadowczych o nazwie Mosad. Jak możemy się domyślać, jest to niezwykle hermetyczne i bardzo zamknięte środowisko, o którym oficjalnie wiadomo niewiele. Nikt poza pracownikami i szefami agencji nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jak bardzo niebezpieczna i trudna jest praca agenta. Początkowo są oni poddawani przeróżnym testom i wystawiani na wiele prób, które mają przygotować ich do pracy w służbach wywiadowczych. Ich praca polega nie tylko na śledzeniu "wroga", lecz również na eliminacji jego osoby. Jak to zrobią i jakich środków użyją pozostaje tajemnicą, o której wiedzą nieliczni - jedynie agent i jego szefowie. 

Nir Hezroni stworzył opowieść niebanalną, przestawiającą postać agenta zdolnego wykonać każde, naprawdę każde zadanie. Najważniejszą zasadą w życiu tego tajemniczego mężczyzny jest dążenie do celu i sumienne wykonywanie swoich obowiązków, nawet jeśli w późniejszym czasie cała planowana akcja zostaje odwołana, ten nie zbacza z toru i konsekwentnie realizuje swój plan. Postać agenta jest trudną do rozszyfrowania postacią, której osoba to jedna wielka zagadka, którą nie sposób jest rozwiązać, czy chociażby zrozumieć. Bez wątpienia jest to bardzo oryginalny bohater, dzięki któremu cała opisywania historia bardzo zyskuje na wartości.

Porywających historii o agentach napisano już wiele, jednakże ta, za sprawą swojego bohatera, jak również realiów, w jakich została osadzona jest niezwykle barwną i mocno wciągającą opowieścią, w której nic nie jest oczywiste. Co rusz poddawani jesteśmy wielu emocjom, autor często myli tropi, poprzez co nigdy nie możemy być niczego pewni, co sprawia, że książkę tę czytamy z zapartym tchem.

Jeśli zatem szukacie niebanalnej historii i przy okazji chcielibyście poznać twórczość izraelskiego debiutanta, to koniecznie sięgnijcie po Trzy koperty. Pamiętajcie jednak o jednym - niczego nie możecie być pewni, nawet z pozoru tych rozwiązanych wcześniej spraw... Szczerze polecam!

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina

6 komentarzy :

 1. Nie jestem do końca przekonana,czy jest to książka dla mnie. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Może i mnie ta książka wciągnie. Lubię debiuty, więc możliwe, że dam tej pozycji szansę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam Gorzką Czekoladę, to literatura na najwyższym poziomie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. to się zdziwiłam. mam tę książkę na półce, ale odkładałam jej lekturę, bo nie do końca byłam przekonana, a tu proszę :D w takim razie któregoś dnia przeczytam. pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Będę ją miała na uwadze ;)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię czytać udane debiuty, dzięki za polecenie

  OdpowiedzUsuń

Tajemnicze książki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka