"Warszawskie dziewczyny, kanały i gołębiarze" Stefan Rassalski


Stefan Rassalski urodził się w 1910 roku w Symonowie. Był absolwentem Wyższej Szkoły Malarstwa i Rysunku oraz Akademii Sztuk Pięknych. Studiował także na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Uniwersytecie Warszawskim. W czasie II wojny światowej wstąpił do konspiracji z ramienia Wojskowej Służby Ochrony Powstania. Związany był również z AK. Pełnił także obowiązki Fotograficznego Sprawozdawcy Wojennego, a zrobione przez niego zdjęcia trafiły do Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie Stefan Rassalski był nie tylko fotografem, działającym w konspiracji, lecz przede wszystkim ojcem. Jego syn miał trzy lata. Dwa miesiące wcześniej zmarła ukochana żona pana Rassalskiego, poprzez co obaj byli skazani tylko na siebie. Na szczęście obaj przeżyli nie tylko powstanie, ale i późniejszą tułaczkę po Polsce, a także i ciężkie lata powojenne. 
Jako, że pan Rassalski od siedemnastego roku życia był inwalidą, nie brał nigdy udziału w żadnych walkach. Poświęcił się za to innej pracy - pracował jako fotograf, dokumentując to, co działo się podczas wojny. Aby pracować, musiał jednak zostawiać syna pod opieką najróżniejszych, często nieznanych mu osób. Poprzez to sam czasem nie wiedział, gdzie dokładnie jest jego syn, czy coś mu się stało i czy w ogóle żyje. Bez wątpienia zatem był to niezwykle stresujący i najcięższy czas w jego życiu, ale dzięki determinacji mężczyzny i oddaniu swojej pracy, my, jako kolejne pokolenie, niezwiązane bezpośrednio z II wojną światową, możemy zobaczyć na jego fotografiach, jak bardzo ciężkim i wyczerpującym okresem był okres wojny. 

"Warszawskie dziewczyny, kanały i gołębiarze" to zbiór notatek Stefana Rassalskiego, który opisywał w nich wojenną codzienność. Zapiski autora obejmują okres kilkudziesięciu lat, jednakże w niniejszej publikacji zostały zawarte te dotyczące szczególnie okresu Powstania Warszawskiego - aż do momentu jego kapitulacji. I tak oto możemy dowiedzieć się, jak wyglądała sytuacja w Warszawie w pierwszych godzinach powstania, jakie nastawienie panowało wśród ludności, a także jak wyglądało ono krok po kroku - szczególnie w momentach jego klęsk. 

Do niniejszej publikacji zostały dodane także zdjęcia autorstwa pana Rassalskiego, które w niezwykle wyraźny sposób obrazują to, jak naprawdę wyglądało Powstanie Warszawskie. Pan Rassalski szczególną uwagę poświęcał na nich ludziom, i tym zwyczajnym, i tym, którzy brali bezpośredni udział w powstaniu. Do owej książki dołączono także obrazy autorstwa autora, które swoją tematyką także nawiązują do II wojny światowej. Bez wątpienia pan Stefan Rassalski był niezwykle utalentowaną osobą i cieszę się, że jego twórczość (w większości) nie została zapomniana, czy utracona w czasie wojny.

Bez dwóch zdań zatem jest to jedna z tych pozycji, której treść na długo pozostanie w pamięci każdego czytelnika. Nie pozostaje mi więc nic innego, jak tylko szczerze zachęcić Was do jej lektury!

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwo Bellona.

4 komentarze :

 1. Skoro zapada w pamięci, to jestem na tak.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, w wolnej chwili zwrócę na nią uwagę. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem naprawdę ciekawa tej książki. Na pewno po nią sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To tematyka która mnie ostatnio kusi!

  OdpowiedzUsuń

Tajemnicze książki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka