"Spowiedź Ewy Braun. W cieniu Hitlera" Anna Lerke


Czy istnieje choć jedna osoba, która nie usłyszałaby chociaż raz o Ewie Braun? Myślę, że nie. Ewa Braun, kochanka, a pod koniec swojego życia także i żona Hitlera jest jedną z tych postaci, o których zawsze będzie się mówić. Jak dotąd wydano już wiele pozycji na jej temat, więc czym zatem najnowsza pozycja od Wydawnictwa Bellona różni się od pozostałych? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w dzisiejszym poście.

Ewa Braun, a raczej Eva Anna Paula Braun, a od 29 kwietnia 1945 roku Eva Hitler urodziła się 6 lutego w 1912 roku, w Monachium. Wywodziła się typowej jak na tamte czasy katolickiej rodziny. Jej ojciec był nauczycielem, a matka zajmowała się domem. Miała dwie siostry, Ilsę oraz Margaret. Już jako nastolatka zaczęła pracować jako fotograf w studiu Heinricha Hoffmanna. Gdy miała 17 lat poznała tam Adolfa Hitlera, z którym po niedługim czasie zaczęła romansować. Jeden z największych zbrodniarzy w historii naszego świata z marszu skradł jej serce i stał się najważniejszą osobą w jej życiu, dla której poświęciła całą siebie...

"Spowiedź Ewy Braun. W cieniu Hitlera" to opowieść jednej z gospodyń Ewy Braun. Anna Lerke przebywała w jednym z obozów koncentracyjnych, który pewnego dnia odwiedził Hitler wraz ze swoją kochanką. Tego dnia pani Lerke została wybawiona przez kochankę zbrodniarza. Zabrano ją na służbę do Berghofu - domu, w którym na co dzień mieszkała pani Braun. Z opowieści autorki wynika, iż w szybkim czasie zdobyła ona zaufanie Ewy i stała się jedną z najbliższych jej osób spośród wszystkich zatrudnionych tam pracowników. Autorka wspomina także, że niejednokrotnie panna Braun zwierzała się jej ze swoich sekretów, które niejednokrotnie wprawiały gosposię w niemałe osłupienie.

To, że Ewa Braun kochała Hitlera wiemy nie od dziś. Poświęciła (i to dosłownie) własne życie w imię miłości do Adolfa, w którym chyba jako jedyna na świecie, umiała zauważyć dobro. Tak, to brzmi niedorzecznie, bo i jak osoba, która skazała miliony niewinnych osób na śmierć w imię jakieś chorej idei, może być postrzegana jako dobra, kochana osoba? Niestety, jak większość z Was nie jestem w stanie w żaden sposób tego zrozumieć, ale taka była właśnie Ewa Braun. Zakochana i naiwna do granic możliwości.

Ze wspomnień pani Lerke wyłania się jakże interesujący i zaskakujący obraz kochanki i żony Adolfa Hitlera. Ewa Braun jawi się w nich, jako nie tylko oddana zbrodniarzowi młoda kobieta, lecz przede wszystkim jako mądra, potrafiąca myśleć i sprytna osoba. Co ważne, autorka przedstawia ją jako osobę potrzebującą miłości i uwagi. Pragnęła tych uczuć jak niczego innego na świecie. Gospodyni wspomina często, że jej pani skarżyła się niejednokrotnie, iż jej ukochany nie zwraca na nią uwagi, przez co ona musi tak mocno cierpieć. Podobno też, to właśnie z tego powodu Ewa Braun chciała popełnić samobójstwo i to nie raz.

I choć nie jestem w stanie ocenić tego, czy wszystko, o czym pisze autorka jest prawdą, bez wątpienia jej wspomnienia rzucają nowe światło na tą, wydawać by się mogło, znaną nam postać. Dodatkowo, opisuje ona, jak wyglądały ostatnie chwile z życia wodza i jego żony. Wspomnienia te pokazują, jak bardzo schorowany i zmęczony był Hitler na końcowym etapie swojego życia i jak nieszczęśliwa z tego powodu była pani Braun. 

Jeśli zatem interesujecie się tematami związanymi z II wojną światową, bądź też samą osobą Ewy Braun, to jak najbardziej zachęcam Was do sięgnięcia po tę pozycję i ocenienia jej prawdomówności. 


Za możliwość przeczytania dziękuję :


5 komentarzy :

 1. Coś dla mojego narzeczonego. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię takie klimaty, więc nie odmówię :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja chętnie przeczytam! A podejrzewam, że mój narzeczony obowiązkowo!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wojna jest niezwykle interesującym dla mnie czasem, wiec chętnie zapiszę sobie tytuł. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jest to moja kolejna książka po spowiedzi Stalina .spowiedzi Hitlera.Namawiam do przeczytania wszystkich trzech pozycji.

  OdpowiedzUsuń

Tajemnicze książki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka