"Księżna Diana. Miłość, zdrada, samotność." Iwona Kienzler.


31 sierpnia 1997 roku w pamięci wielu ludzi na świecie pozostanie na zawsze. Tego dnia bowiem umarła jedna z najbardziej wpływowych kobiet tamtych czasów - księżna Diana. Jej niespodziewana (i do dziś niewyjaśniona w stu procentach) śmierć wstrząsnęła całym światem. Zdjęcia zmasakrowanego auta (a raczej tego, co z niego zostało), którym księżna jechała wraz ze swoim kochankiem i dwoma ochroniarzami dzień po jej śmierci drukowane były w każdej możliwej gazecie. Przed pałacem Buckingham zebrały się tłumy fanów, oddając jej cześć i rzewnie wspominając jej osobę, nadając jej przydomek "Królowa ludzkich serc".  Po upływie dwudziestu lat od tej tragedii nadal mnożą się teorie spiskowe dotyczące przyczyn śmierci księżnej i jej kochanka, których to po dziś dzień rodzina królewska nie komentuje. W swojej najnowszej książce Iwona Kienzler próbuje nam przedstawić postać Diany Spencer, opisując nie tylko jej dworskie życie, lecz przede wszystkim skupia się na jej prawdziwej osobie - tej nieco wycofanej, pełnej ufności (a raczej naiwności) kobiecie, która za wszelką cenę chciała być po prostu kochana i szczęśliwa... 

Diana Spencer urodziła się w 1961 roku jako trzecie dziecko i zarazem trzecia córka hrabiego Edwarda Johna Spencera, który dowiadując się o narodzinach kolejnej córki, a nie syna nie ukrywał swojego rozczarowania. Przyszła księżna od początku wychowywana była przez nianie, za którymi nie przepadała. Jej rodzice - jak sama zresztą często wspominała - od życia rodzinnego woleli kłótnie, które w późniejszym czasie doprowadziły do ich rozwodu, burząc totalnie świat ich córek. Poprzez piętrzące się problemy rodzinne młoda Diana miała problemy z własną samooceną, wmawiając sobie, że jest beznadziejna i do niczego się nie nadaje. Wkraczając w świat dorosłości nadal była przekonana o swojej nieatrakcyjności, stąd też zdumiał ją fakt, iż może ona podobać się mężczyźnie i to jakiemu - samemu księciu Karolowi - który po wcześniejszym odrzuceniu go przez jej starszą siostrę, Sarę, zwrócił swoją uwagę właśnie na Dianę. Ta nieśmiała i wycofana kobieta spodobała mu się na tyle, że postanowił się jej oświadczyć, widząc ją jako idealną żonę i matkę jego przyszłych dzieci. I tak oto 6 lutego 1981 roku para zaręczyła się na zamku w Windsorze, a 29 lipca tego samego roku po kilku skandalach w księciem w roli głównej wzięli ślub, który po dziś dzień uważany jest przez wielu za ślub stulecia. Od tej pory życie Diany Spencer zmieniło się diametralnie...

"Księżna Diana. Miłość, zdrada, samotność" to pierwsza polska biografia księżnej. Autorka stara się w niej odpowiedzieć na pytania, które nurtują każdego z nas : Jaka naprawdę była księżna Diana? Kogo naprawdę kochała? Czy była ofiarą spisku? Czy naprawdę pomagała z potrzeby serca, czy robiła to tylko na pokaz? Co ważne, Iwona Kienzler w żaden sposób nie ocenia, dając czytelnikowi własne pole do przemyśleń, co uważam za największy plus tej książki, bowiem nic nie denerwuje mnie tak bardzo, jak sugerowanie przez autora, co jest dobre, a co złe... ;-) 
Jak na prawdziwą biografię przystało, pozycja ta porusza nie tylko okres dworski, lecz całe życie księżnej, począwszy od jej narodzin, po wszelkie jej romanse, skończywszy na tym, jaką była mamą dla dwóch swoich synów. 

Jako dodatek do książki dołączono kilka zdjęć księżnej Diany, zrobionych na różnych etapach jej życia, co uważam za idealne uzupełnienie treści. 

Nie mogę zapomnieć również o samym wydaniu książki, które doprawdy bardzo przypadło mi do gustu. Ta z pozoru niczym nie wyróżniająca się okładka z wizerunkiem Diany na przedzie moim zdaniem również doskonałym dopełnieniem całości. Nota bene, to zdjęcie idealnie oddaje obraz księżnej - zawsze uśmiechniętej, a wręcz wydawać by się mogło szczęśliwej kobiety. Taką właśnie starała się być w oczach innych, skrupulatnie ukrywając wszelkie swoje problemy przed światem.

Reasumując, biografię tę polecam Wszystkim fanom gatunku, jak również tym, którzy ak, jak i ja uwielbiają czytać o dworskim życiu. Moc emocji gwarantowana!

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Bellona.

14 komentarzy :

 1. Z chęcią przeczytam jak będę miała więcej czasu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tą biografię w planach. O samej Dianie wiem tyle, co z mediów i wiadomo, nie zawsze są to rzetelne informacje:/
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię czytać biografię ciekawych ludzi jak tylko znajdę okazje żeby ja zakupić to przeczytam pozdrawiam m....

  OdpowiedzUsuń
 4. To może być ciekawa biografia, więc z miłą chęcią kiedyś w wolnej chili zaopatrzę się w egzemplarz i spędzę mam nadzieję miły wieczór lub dwa studiując życie Diany. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam informacje o Księżnej Dianie - interesuje mnie jako kobieta, osoba, jej historia bardzo ciekawi. Chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ostatnio polubiłam czytanie biografii zawsze można się dowiedzieć czegoś nowego i niekiedy zaskakującego.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. To raczej nie mój świat, choć nie ukrywam, że biografie lubię czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Z pewnością się skuszę w wolnej chwili. :)

  Pozdrawiam serdecznie ♥♥
  Nie oceniam po okładkach

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem bardzo ciekawa tej lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja raczej tym razem się nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam już na oku ten tytuł. Też nie lubię, kiedy autor sugeruje co jest dobre, a co złe, dobrze, że tu tak nie jest;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja raczej rzadko poczytuję biografie, więc myślę, że póki co tytuł nie trafi na moją listę, ale kto wie, może kiedyś? Ogólnie lubię takie dworskie klimaty, więc może w przyszłości złapie mnie ochota ;)

  Pozdrawiam,
  BOOK MOORNING

  OdpowiedzUsuń
 13. Uwielbiam księżną Dianę, więc z chęcią przeczytałabym tę książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Tą historie pamięta cały świat, zwłaszcza że ta śmierć nadal jest owiana tajemnicą...
  Myślę, że przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń

Tajemnicze książki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka