"Wilk stepowy" Hermann Hesse.


Zapewne gdyby nie moje studia nigdy nie usłyszałabym o tym autorze. Fragment opisywanej dzisiaj książki opracowywałam kiedyś na uczelni i szczerze pisząc, jest to jeden z tych fragmentów, o których pamięta się długie lata, głównie ze względu na jego dobitność i prawdę w nim zawartą. I choć nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, chciałabym Wam napisać dzisiaj słów kilka o znakomitym "Wilku stepowym".

Harry Holle to pięćdziesięciolatek, któremu znudziło się już życie. Nie cieszy go bycie typowym "mieszczuchem" i wszystko, co z tym związane. Jest znudzony, wycofany i zamknięty w sobie. Nie pragnie niczego, oprócz śmierci, której panicznie się obawia. Wszystko jednak zmienia się pewnego dnia, w którym poznaje on tajemniczą i pełną życia młodą kobietę, która z marszu zmienia cały jego dotychczasowy światopogląd... Pytanie tylko, czy wyjdzie mu to na dobre?

Hermann Hesse to niemiecki pisarz i poeta. W 1946 roku otrzymał Nagrodę Nobla za całokształt swojej twórczości. W swoich powieściach podejmował on głównie tematy o charakterze egzystencjalnym. Autor takich dzieł, jak np. "Trzy opowieści z życia Knulpa", "Demian", "Gra szklanych paciorków", czy "Narcyz i Złotousty". 

Tytułowy wilk stepowy, to alter ego pisarza, pięćdziesięcioletni Harry Holle, który jest totalnie wycofaną i pogubioną w swoim życiu osobą. Jak sam zauważa, z powodzeniem mógłby być typowym jak na tamte czasy mieszczaninem, jednakże przez wzgląd na jego ciężki charakter jest to po prostu niemożliwe. Fakt ten sprawia, iż mieszka on u obcych ludzi, wynajmując u nich skromny pokój. Jego codziennością są wizyty w barach i zaduma nad własnym życiem i otaczającym go światem. Żyje w samotności, z dala od ludzi i problemów, choć skrycie marzy o miłości i bliskiej osobie. Nikt inny, jak on sam nazywa siebie wilkiem stepowym, twierdząc, iż ma tzw.dwie twarze, czyli tę ludzką i tę bardziej zwierzęcą, wilczą. Pewnego dnia poznaje on tajemniczą kobietę o imieniu Hermiona, która totalnie odmienia jego życie. Ta młoda kobieta pokazuje mu bowiem, jak barwne i ciekawe może być jego życie i, że nie potrzebuje on się wcale ku temu jakoś szczególnie wysilać. 

Niewątpliwie zatem "Wilk stepowy" to trudna i skłaniająca do wielu refleksji lektura, której czasem potrzebuje każdy z nas. Z pewnością jednak, głównie ze względu na styl i język autora, nie jest to lektura dla wszystkich, jednakże myślę, że warto się trochę pomęczyć i dać jej szansę. Nie są to bowiem typowe filozoficzne wywody, tylko coś o wiele, wiele lepszego i bardziej wartościowego. 

Powieść ta pokazuje nam jedno : życie od zawsze było, jest i będzie trudne, a najgorsza w nim jest samotność i poczucie odosobnienia. Człowiek bowiem stworzony jest po to, by kochać i być kochanym i o tym należy pamiętać zawsze. Książka opowiada o trudnych wyborach i jeszcze trudniejszych ich konsekwencjach, na które nie zawsze jesteśmy przygotowani. Jest to również piękna, choć bardzo trudna opowieść o ciągłym poszukiwaniu własnego "ja" i wierze, dla której i dzięki której człowiek jest w stanie zrobić wszystko.

Nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała także o samym wydaniu owej pozycji. Muszę przyznać, że okładka zrobiła na mnie piorunujące wrażenie, gdyż już dawno nie widziałam tak klimatycznej i tak bardzo oddającej treść książki okładki. Sama szata graficzna, jak i oprawa powieści również zasługuje na uznanie.

Reasumując, jeśli poszukujecie bardzo życiowej i wartościowej pozycji, koniecznie sięgnijcie po "Wilka stepowego". Lektura niezapomniana przez lata gwarantowana!

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina.

11 komentarzy :

 1. Czytałam tę książkę, ale bardzo dawno temu i, wstyd przyznać, nic z niej nie pamiętam. :/

  OdpowiedzUsuń
 2. Masz racje! Dla samej okładki warto ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lektura wydaje się bardzo ciekawa i przede wszystkim życiowa. Chyba każdy z nas miał moment w życiu (albo będzie mieć), kiedy będzie czuł się pogubiony

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydanie bardzo ładne, acz sama fabula jakoś nie wzbudziła mojego zainteresowania.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pewno przeczytam jak najszybciej :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękna okładka, klimatyczna. Dam szansę tej pozycji :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Może być ciekawa. Lubię książki z klimatyczną okładką

  OdpowiedzUsuń
 8. Przyznam, że bardzo chętnie sięgnę po tę książkę. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 9. Widziałam już kilka recenzji tej książki, ale nie pociąga mnie fabuła 🤔

  OdpowiedzUsuń

Tajemnicze książki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka