"Pod gwiazdami Rio" Ana Veloso. (Premiera 21 października 2015).

Początek XXw. w Brazylii to początek nowego ustroju tego państwa.  Upadek niewolnictwa, ciągłe wahania poziomu gospodarki narodowej, napływ wielu nowych kultur, to tylko kilka problemów z którymi codziennie musieli zmierzać się mieszkańcy owego państwa, szczególnie w takich dużych miastach,  jak np.Rio de Janeiro.

Jedną z nich była Ana Carolina - 20 letnia córka Vitorii Castro da Silva i Leona Castro - najbogatszej pary w całej okolicy.
Będąc najmłodszą w rodzinie otrzymuje wiele przywilejów, o których większość dziewczyn w jej wieku może zapomnieć. To bez wątpienia kształtuje jej charakter - niezależna i dość kapryśna 20 latka postanawia sama decydować o swoim życiu.
W niedługim czasie decyduje się również na ślub z Henrique - przystojnym i zakochanym w niej bez pamięci inżynierże odpowiedzialnym za budowę pomnika Chrystusa.
Przy okazji wielu spotkań związanych z weselem poznaje nieziemsko przystojnego i szarmanckiego Antonio - przyjaciela jej narzeczonego.
Problemy zaczynają pojawiać się wtedy, kiedy oboje przypominają sobie o swoim tajemnych spotkaniu w Paryżu sprzed laty. Pytanie tylko,czy to coś zmieni?

"Pod gwiazdami Rio" to kontynuacja powieści "Zapachu kwiatów kawy", której recenzje możecie znaleźć tutaj.  Tak, jak w przypadku wspomnianej pierwszej części jestem bardzo zadowolona z przeczytanej lektury. Zawiera ona bowiem wszystko to, co powinna zawierać taka powieść - począwszy od fabuły,  skończywszy na języku, jakim posługuje się autorka. Dodam również,  że poziom nie odbiega od tego, w pierwszym tomie,  co według mnie jest największym plusem autorki.

Autorka po raz kolejny w mistrzowski sposób przenosi nas w świat rodu da Silva. Bohaterowie pierwszego tomu odchodzą na dalszy plan, dając pole do popisu młodszemu pokoleniu. Nie oznacza to jednak, że seniorka rodu Vitoria (główna bohaterka pierwszego tomu) da nam o sobie zapomnieć,  o to możecie być spokojni:)
Pokolenie Any Caroliny odnaleźć musi się w czasach szybkiego i niezrównoważonego rozwoju gospodarki,  który rzutuje  na poziom życia społeczeństwa.  XX wiek to również czas wynalazków takich, jak automobil, czy też czas wielkich prób lotów samolotem na długich odległościach.
Te problemy tak samo, jak w przypadku pierwszej części problemy niewolnictwa tworzą niesamowite tło powieści.
Postacie i ich historie są fikcyjne, jednakże niektóre wydarzenia i miejsca są prawdziwe,  jak np.budowa największego na świecie pomnika Jezusa Chrystusa, dzięki czemu jeszcze bardziej możemy poczuć klimat tamtych czasów.

Po obu lektura śmiało mogę stwierdzić, że powieści autorki mają swój indywidualny, niesamowity i egzotyczny klimat, dzięki któremu zatracam się bez pamięci w losach każdego z bohaterów i mimo, iż to wydawać by się mogło - tylko opowieści o trudnej miłości i trudnych czasach jakich wiele -nie  można tak po prostu zapomnieć o nich,  czy też przejść obojętnie - historie mają to do siebie, że wciągają na całego już od pierwszych przeczytanych stron :-)

Reasumując - "Pod gwiazdami Rio" to kolejna świetna powieść w wykonaniu Any Veloso. Jest wręcz obowiązkową pozycją tej jesieni dla wszystkich fanów literatury obyczajowej/kobiecej. Mam nadzieję,  że znajdzie się wielu chętnych do poznania tego cudownego kraju i jego miejsc, jakim niewątpliwie jest Brazylia.

P.S. Wszystkich tych, którzy zainteresowali się opisaną wyżej powieścią,  a nie przeczytali pierwszego tomu uspokajam - drugą część śmiało można przeczytać bez znajomości wcześniejszego tomu. Nie odbierajcie sobie jednak tego szczęścia i siegnijcie w pierwszej kolejności po "Zapach kwiatów kawy" - obiecuję, że lektura nie będzie czasem straconym ;-)

9 komentarzy :

 1. Zapach kwiatów kawy- lektura dla mnie idealna po którą muszę sięgnąć. Później będę polować na tą :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja znam tą panią z powieść "Bądź zdrowa Lizbono" zatem chętnie sięgnę po jej inną książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiedziałam, że "Pod gwiazdami Rio" to kontynuacja powieści "Zapachu kwiatów kawy". W tak razie spasuje, bo nie znam pierwszego tomu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wow, zainspirowałaś mnie do przeczytania recenzji pierwszej części, między innymi, że lubię zapach kawy. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba nie do końca moje klimaty, ale dobrze czytało mi się Twoją recenzję :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Cieszą mnie takie pozytywne i szczere recenzje na tym blogu:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Przede mną dopiero pierwszy tom. Powinnam być zadowolona.

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajnie, że pojawiła się na rynku nowa saga. Nie znałam jej wcześniej, więc zapisuję tytuł. :-)

  OdpowiedzUsuń

Tajemnicze książki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka