"Dziewczyny Wyklęte" Szymon Nowak.

II wojna światowa niewątpliwie odbiła duże piętno na naszym narodzie. Kiedy było już wiadomo, że nasi sąsiedzi nie są naszymi przyjaciółmi, lecz wrogami zaczęto tworzyć przeróżne frakcje mające na celu jedno - niepodległą i demokratyczną Polskę.
Członkami takich grup (jak np.Armii Krajowej) były również kobiety.
To dzięki ich oddaniu, wrażliwości i pomocy nasi polscy wojownicy mieli chęci i siły na to, by walczyć do upadłego. Pomoc ta jednak okazała się być dla nich zgubna...
Po zwycięstwie w 1945 roku i "wielkiej pomocy" ze strony Sowietów Polska stała się krajem uzależnionym w niemalże każdej sprawie od Rosji. Fakt ten, jak również sytuacja polityczna w kraju zmusiła nasze władze do podejmowania coraz to bardziej niedorzecznych decyzji.
Jedną z nich była uchwała mająca na celu ściganie i karanie wszystkich bohaterów wojennych, nazywając ich wrogami narodu polskiego. W ich gronie znalazły się także nasze piękne i młode Dziewczyny Wyklęte skłonne oddać życie swoje, jak i bliskich za dobro Rzeczypospolitej...

Autor - Szymon Nowak (rocznik 1973) to absolwent Wydziału Historii Wyższej Szkoły Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu. Napisał m.in.: "Oddziały Wyklętych i Warszawa 1944r. Alternatywna Historia Powstania Warszawskiego.", "Przyczółek Czerniakowski 1944", czy też "Ostatni szturm."
27 lutego 2015 roku nakładem wydawnictwa Fronda ukazała się kolejna jego publikacja pt. "Dziewczyny Wyklęte".
Książka ta jest zbiorem szesnastu wzruszających historii młodych kobiet walczących w imię niepodległej Polski. Historie te - choć niewątpliwie smutne budzą nadzieję i skłaniają czytelnika do naprawdę wielu refleksji.
Dzięki autorowi możemy przypomnieć sobie m.in. o znanej "Dance" - Wandzie Minkiewicz - sanitariuszce uczestniczącej m.in. w walce pod Węgrowem w 1945 roku pomiędzy wyklętymi, a wojskiem polskim.
Sąd skazał ją na dwanaście lat więzienia, a także pozbawił ją wszelkich praw publicznych i obywatelskich. Niestety - pomimo tak wielu okrutnych przeżyć do końca życia jej los nie był usłany różami...

Jak to bywa w przypadku takich publikacji - naprawdę ciężko jest mi odnieść się do stylu, w jakim została napisana. Myślę, że nie jest on ważny, gdy w grę wchodzi tak ciężki i niewątpliwie potrzebny temat.
Nie znaczy to jednak, że książka ta jest źle napisana. Uważam,że historie bohaterek zostały przedstawione w należyty im sposób - przede wszystkim z szacunkiem.
Autor starał się również nie przesadzić - nie stworzył baśni o cudownych bohaterkach, bowiem nie idealizował ich, nie dodawał nic od siebie i za to przyznaję mu naprawdę duży plus.

Dodatkową zaletą owej publikacji są zdjęcia dołączone do każdej historii. Niektóre z nich pochodzą z prywatnych zbiorów bohaterek lub ich rodzin.

Od ponad 3 lat Żołnierze Wyklęci 1 marca obchodzą swoje święto. Mam nadzieję, że książki pana Nowaka, jak również wspomniane święto przyczyniają się do tego, że wielu obywateli przypomni sobie/pozna historie ludzi, którzy zasłużyli na najwyższe narodowe odznaczenia. Pamięć o nich niech pozostanie w naszych sercach na zawsze. Chwała i cześć Bohaterom!

P.S. Zapraszam na jutrzejszy konkurs, w którym do wygrania będzie ta książka :-)

15 komentarzy :

 1. No i kolejna recenzja książki wpadająca w moje gusta ponieważ lubię historie,która jest warta zaznajomienia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama ksiązka w sobie budzi dziwne emacje po tk na prawde nie wiadomo gdzie prawda.
  Oglądałam film dokumentalny z czasów powstania warszawskiego w 1944 kilka miesięcy przed kapitulacją Niemiec, okazało się że Rosjanie byli od wisły i nie pomagli Warszawiaką ,
  Dlatego powstanie po dwuch miesiacach upadło a Niemcy zbyżyli Warszawę .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację :) Jednakże każdy, kto jest w stanie poświęcić swoje życie dla ojczyzny zasługuje na pochwałę.

   Usuń
 3. Tę książkę mam już na swojej liście książek do przeczytania... a Twoja recenzja przekonuje mnie, że powinnam sięgnąć po nią jak najszybciej ;) Pozdrawiam serdecznie :))

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdecydowanie dla mnie!
  I na pewno wezmę udział w konkursie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam w planach tę książkę, ale na razie muszę ''przeczekać'', dopóki nie skończę obecnych zaległości czytelniczych.

  OdpowiedzUsuń
 6. Takie książki warto czytać, by poszerzać swoje horyzonty. Jeśli będę miała okazję to na pewno ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta książka czeka od dawna na półce... czekam na odpowiedni nastrój, ponieważ tego typu publikacje działają na mnie.... dosyć... hm... dołująco. Ale dzisiaj udało mi się nabyć płytę "Panny Wyklęte", więc myślę, że w zestawie z "Dziewczynami Wyklętymi" będzie idealnym kompletem na jakiś wieczór...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, zdecydowanie polecam tę płytę - bardzo nostalgiczna i pasująca do lektury.

   Usuń
 8. Mam w planach tę książkę. Taka tematyka bardzo mnie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 9. Kupiłam niedawno, czeka cierpliwie na stosiku, aż niedługo przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń

Tajemnicze książki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka