"Długa droga do domu. Wspomnienia uciekiniera z północnokoreańskiego piekła." Kim Yong & Kim Suk-Young.

Korea Północna. To chyba jedyny tak bardzo komunistyczny i zaściankowy kraj na całym świecie. Jego mieszkańcy aż po dziś dzień do przesady czczą swojego wodza, który jest całym ich światem. Niegdyś jednym z poddanych ówcześnie panującego Kim Ir Sena był młody Kim Yong.

Historia jego życia od samego początku nie była usłana różami. Po narodzinach - jego ojca osądzono o szpiegostwo na rzecz USA i zamknięto w więzieniu. Ze względu na dobro maleństwa matka zmuszona była oddać syna do domu dziecka, uprzednio zmieniając jego tożsamość. 
Niedługo później maluch został adoptowany przez bogate małżeństwo oddane wodzowi do granic możliwości.
Pozornie fakt ten miał sprawić,że jego życie będzie odtąd pasmem samych sukcesów...
Ale czy na pewno? Czy w kraju takim, jak Korea Północna, gdzie inwigilacja w życie obywatela  to "normalka" można tak po prostu zmienić tożsamość, zamazując wszystkie niewygodne sprawy? A może bezgraniczne oddanie wodzowi wystarczy po to, by przetrwać?

"Długa droga do domu. Wspomnienia uciekiniera z północnokoreańskiego piekła." to długa i niewątpliwie smutna opowieść o losach mieszkańca Korei Północnej. 
Książka ta napisana we współpracy z Kim Suk-Young jest autentycznym zapisem jego historii. Nie jest to (na szczęście!) kolejna "przerażająca i mrożąca krew w żyłach" opowieść, w której "bohater walczy z przeciwnościami losu".
Książka ma raczej na celu ukazanie tego, co nie jest powszechnie znane i uznawane za słuszne, i z czystym sumieniem mogę dodać, że cel ten został osiągnięty. 
W naszych czasach naprawdę ciężko może nas coś zadziwić. Zapewniam jednak, że owa pozycja zadziwi nas niejednokrotnie, skłaniając przy okazji do wielu refleksji.  Bowiem to naprawdę smutne i niezrozumiałe, jak można żyć tak, jak bohater i miliony innych ślepo wierzących w potęgę swego wodza Koreańczyków. Autor w świetny sposób opisał tamtejsze społeczeństwo : ich mentalność, codzienne troski, a także wyżej wspomnianą naiwność.

Przechodząc do stylu, jakim napisana jest powieść śmiało mogę napisać, iż jest naprawdę dobry. Chronologicznie ułożona historia napisana prostym i jasnym w przekazie językiem pozwala nam dogłębnie poznać i zrozumieć życie Kima.
Pomimo niewątpliwie szarych barw historia ta niesie ze sobą bardzo ważne przesłanie - mimo przeciwności losu naprawdę nie należy się poddawać i walczyć do końca, nawet jeśli wydaje nam się, że koniec jest bliski.
Wiem, to banalne, ale czyż nie takie jest właśnie nasze życie?

Reasumując - książkę polecam szczególnie tym, którzy lubią czytać autentyczne historie bohaterów, "Długa droga do domu" jest również obowiązkową pozycją dla osób interesujących się sytuacją Korei Północnej, a także polityką prowadzoną tamże - bowiem opowieści Kima są bardzo dokładne, pomocne i niewątpliwie rzucają światło na wiele wcześniej nieznanych faktów z życia panujących przywódców.
Kończąc - nie pozostaje mi nic innego, jak tylko raz jeszcze zachęcić Cię, Drogi Czytelniku do zapoznania się z życiem Kima Yonga - prawdopodobnie jedynego żyjącego uciekiniera z obozu koncentracyjnego w Korei Północnej.

12 komentarzy :

 1. Na pewno dużo ciekawego bym się dowiedziała z tej książki. Być może zajrzę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Może kiedyś jak dorosnę do tego typu książek i ogólnie to sięgnę po ten tytuł:P
  Dobrze że różnorodne książki ukazują się tu na blogu.
  Z czasem dla każdego coś się znajdzie:-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Interesujace :) Mysle ze nawet cos dla mnie...zwlaszcza ze chodzi o KP :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Raczej się nigdy na nią nie skusze :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy nie interesowałam się sytuacją Korei Północnej, a także jej polityką, dlatego wątpię, aby powyższa książka zainteresowała mnie swoją fabułą. Jednak spasuje.

  OdpowiedzUsuń
 6. Recenzja mysle ze zacheca kazdego ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. I właśnie takie książki lubię najbardziej, scenariusz napisało samo życie...

  OdpowiedzUsuń
 8. Brzmi interesująco ale tego typu literaturę zostawię sobie na jesień :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo chętnie przeczytam, gdyż interesuję się tematem Korei Północnej. Do tej pory przeczytałam "Łzy mojej duszy" wyznania byłej północnokoreańskiej tajnej agentki oraz "Śmierć w Koryo" kryminał osadzony w tym kraju, z czego pierwszą gorąco polecam. To jest niesamowita tragedia co się dzieje w tym kraju.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za polecenie, z wielką chęcią rozejrzę się za obiema pozycjami.

   Usuń

Tajemnicze książki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka