"Zmuszona do małżeństwa" Leila.

"Zmuszona do małżeństwa" to opowieść o młodej kobiecie, pragnącej w życiu tylko jednego - wielkiej miłości, której nigdy nie zaznała.
Wychowywana w kulturze muzułmańskiej zmuszana była do ciągłego usługiwania dziesięciu (!) braciom, a także matce i ojcu, który niejednokrotnie okazywał się nieczuły i brutalny.
Mając niespełna 20 lat zostaje wydana za mąż - za nieznajomego mężczyznę z Maroko.
Małżeństwo to okazuje się być jedną z najgorszych decyzji w jej życiu...

Autobiografia Leili to bez wątpienia poruszająca historia dziewczyny nie godzącej się na swój los. Los, który tak naprawdę nigdy nie był dla niej łaskawy...
Wielokrotnie bita i poniżana przez najbliższych wyznacza kres swojego bytu...

Jednakże - czy zdolna będzie do popełnienia takiego czynu? Czy może dane jej będzie przeżyć najwspanialsze chwile w jej życiu? A może...to naprawdę już koniec wszystkiego?

Przyznam szczerze, że książka nie spełnia moich oczekiwań - być może dlatego, że przeczytałam naprawdę wiele podobnych powieści i mam porównanie.
Niejednokrotnie podczas lektury zastanawiałam się, jak można być tak naiwnym, jak bohaterka? Jak można godzić się na taki los?

Niestety jet to jedna z tych pozycji, które nic nie wnoszą do naszego życia. Po kilku stronach lektura staje się tak nudna, że miałam ochotę na odłożenie książki i szybkie zapomnienie o przeczytanej treści... I nie chodzi bowiem o to, że jestem nieczuła i nie doceniam historii i tego, co musiała przeżyć autorka. Po prostu uważam, że książka jest źle napisana, dlatego też nie jestem w stanie polecić jej komukolwiek, czy też znaleźć jakiś pozytywnych walorów.
Uważam również, że nie będzie ona interesująca nawet dla fanatyczek, czy też osób zajmujących się na co dzień sytuacją kobiet żyjących w kulturze muzułmańskiej, bo pozycja ta jest naprawdę bezwartościowa.

Nie wiem też, co jeszcze mogłabym napisać. Myślę, że jest to raczej jedna z tych książek, na które nie warto poświęcać większej uwagi, niestety :-(
Mimo szczerych chęci naprawdę nie umiem - nawet na koniec dodać czegokolwiek pozytywnego. Swój czas wolę poświęcić na lekturę o wiele bardziej interesujących pozycji i Was również zachęcam do tego samego.

10 komentarzy :

 1. Nigdy nie zainteresowalbym sie ksiazka opowiadajaca o kulturze bliskiego wschodu, a wrecz przeciwnie. Dlatego tak bardzo doceniam Pani szczera opinie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Polecilbym i poprosil Pania o zrecenzowanie `Prawo Odwagi` Roberta Green i 50Cent'a.

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że nawet jeśli książka byłaby ciekawa, to bym po nią nie sięgnęła. Po prostu nie umiałabym czegoś takiego przeczytać.
  Świetna recenzja.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie chciałabym nigdy wychowywać się w kulturze muzułmańskiej. To, co tam się dzieje, przechodzi ludzkie pojęcie. Co do książki odpuszczę ją sobie, gdyż nie ma nic gorszego niż nudna historia, na dodatek źle napisana.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię książki o kulturze bliskiego wschodu, chętnie po nie sięgam :) niemniej jednak, po Twojej recenzję tę pozycję raczej sobie odpuszczę ;) pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Historia jakich wiele - niestety...

  OdpowiedzUsuń
 7. Bliski Wschód i wszystko jasne. Tematyka ciekawa. Mówiłaś, że porównywałaś tą książkę do innych o tej tematyce. Podasz kilka tytułów? Ostatnio zainteresowałam się tymi tematami i z chęcią przeczytałabym coś ciekawego :)
  Pozdrawiam, Mz.Hyde

  OdpowiedzUsuń
 8. Seria "Skrzywdzone" od Amber ma naprawdę ciekawe tytuły. Posiadam kilka w swojej biblioteczce.

  OdpowiedzUsuń

Tajemnicze książki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka